Go Back   GevezeCene.Com Gevezelerin Buluştuğu Yer.. > Şifa Teknikleri / Pozitif Enerjiler > Feng Shui

Like Tree9Üye Beğendi.
Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 12.06.12, 19:15   #1
Uzman geveze
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 536
Mesajlar: 8,532
Konuları: 1341
Standart FENG SHUİ ANA ÖZELLİKLER..Feng Shui’nin Temel Prensipleri
• Chi enerjisi
• Yin ve Yang eş kuvvetler
• 5 Element teorisi
• Bagua yön haritası
• Kişilerin doğum tarihi Kua sayılarımızChi Enerjisi
Chi enerjisini Çinliler Ejdarha’nın kozmik nefesi olarak tanımlamaktadırlar. Bilimsel olarak kabul görmüş, sesiz ve bir o kadar da güçlü bir şekilde etrafımızda dolaşmakta ve bizi etkilemektedir. Doğadaki her şeyin birbirleri ile etkileşim halinde bulunmasından yola çıkarak, her fiziksel varlık canlıdır. Cansız olarak düşündüğümüz binalar, bilgisayarlar, araçlar, eşyalar, kayalar, toprak ve bitkiler gibi her türlü nesneler de canlıdır. Kısacası fiziksel dünyadaki her şey yaşayan enerjiye, Chi’ye sahiptir. Her yerde ve her şeyin içinde bulunan yaşam enerjisi değişime uğrar. Yaşamsal kanıtları büyüme ve hareket ile ortaya konulabilir. Sürekli değişiklikler göstererek Chi canlı tutulur.
Feng Shui’nin amacı doğru şekilde Chi akışını düzenleyerek yaşamımızda uyum ve dengede bir bütünlük sağlamayı ve yaşamımızdaki zorluklardan arınmamızı amaçlamaktadır.

Chi dört farklı yaşamsal enerji taşır. Bu enerjiler dört farklı yöne aittir;
1. Kuzey yönünün “besleyici enerjisi”
2. Güney yönünün “güçlendirici enerjisi”
3. Doğu yönünün “bilge enerjisi” bir başka anlamda şanslı Chi’dir.
4. Batı yönünün “yıkıcı enerjisi” şanssız olan Chi olarak adlandırılır.
Feng Shui’ye göre eğer bir oda karanlık renklere boyanırsa ve güneş ışığı az ise durgun Chi’ye sahip olunmaktadır. Böyle bir oda da hasta olabilir veya bastırılmış hissedebiliriz. Mukayesede eğer bir oda çok parlak renklere boyanırsa bu seferde Chi çok fazla olmakta ve yine aynı şekilde hasta ve yoğun enerjiden dolayı kendimizi rahatsız hissedebiliriz.

Yin ve Yang
Yin & Yang Çin kozmolojisinin temel taşlarıdır. Güneş ve Ay ile sembolize edilmiştir. Yaşamdaki zıtlıklar dengesi aktif olan iki temel karşıt gücü temsil eder. Evrendeki her olgu zıttıyla birlikte var olur ve birbirlerini tamamlarlar. Yin enerjisi alıcı, dingin ve pasif, Yang enerjisi ise etken, hareketli ve aktif anlamına gelmektedir. Birisi ötekisi olmadan var olamaz.
Chi enerjisi yaşamın gücüdür ve yin & yang ikiliğini yaratmıştır. Her ikisi de sadece vardır. Ne yin ne de yang mutlak iyi ya da kötü olabilirler.
Genellikle Tai Chi’nin bütünlük simgesini yaratan bir daire içinde resmedilirler. Yang’ın içinde, Yin’in küçük bir parçası vardır. Yin’in içinde de, Yang’ın küçük bir parçası vardır. Doğada bu etkileşimi görebiliriz. Sıcak bir yazda, ani bir çöl fırtınası serinliği getirebilir. Bu da, Yin’in, Yang’da nasıl bulunduğunun bir örneğidir...alıntı

serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.06.12, 19:16   #2
Uzman geveze
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 536
Mesajlar: 8,532
Konuları: 1341
Standart Cevap: FENG SHUİ ANA ÖZELLİKLER..Yin ; Negatif, yeryüzü, dişi, karanlık, pasif, soğuk, ölü, kış, gece, çift, ay, su, sessiz, üzgün, yavaş, yumuşak, içine çeken…

Yang ; Pozitif, gökyüzü, eril, aydınlık, aktif, sıcak, yaşam, yaz, gündüz, tek, güneş, ateş, gürültülü, mutlu, hızlı, sert, dışarı veren…
Bu kavramlar hiç birzaman yalın değillerdir. Ying ve Yang’ın arasındaki etkileşimden sonra Chi’nin beş evresi devreye girer. Bunlar beş öğe olarak bilinen Beş Element Teorisidir.

5 Element teorisi
Evrende her şey 5 öğeden yapılır. Öğe uyumu veya ahenksizlik her ikisi de iyi veya kötü feng shui yi yaratır.

Chi’nin hareket ettiği 5 element vardır:
• Dünya (Toprak)
• Ateş
• Metal
• Su
• Tahta (Ahşap)

Feng Shui uygulamaların da bu elementlerin birbirleri ile ilişkilerine de büyük önem veriliyor. Çinliler evrendeki her şeyin bu beş elementten birine ait olduğuna ve birbirlerini etkileme biçimine göre yaşamlarını yönlerdirdiğine inanırlar. Herhangi bir mekanda objelerin ve yönlerin ait olduğu elementler birbirine zarar vermemelidir. Öncelikle elementlerin birbirleri ile yaratıcı ve yıpratıcı döngüdeki ilişkileri analiz edilmelidir.
Elementler kendi aralarında iki tarz ilişki içindedirler.


alıntı

serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.06.12, 19:19   #3
Uzman geveze
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 536
Mesajlar: 8,532
Konuları: 1341
Standart Cevap: FENG SHUİ ANA ÖZELLİKLER..• Elementlerin yaratıcı döngüsü:Ateş toprağı yaratır, toprak metali içerir, metal suyu tutar, su ağacı besler, ağaç ateşi besler.
Bu yaratıcı çevrim bir arada çalışmak için birleştirildiği zaman üretici çevrim ortaya çıkar. Üretici çevrim; başarı, bolluk, mutluluk, memnuniyet, sağlamlık, sağlık ve uyumlu ilişkiler ile sonuçlanır. Bu yaşamda herşeyin çok düzgün bir şekilde çalışıyor olduğunu gösterir.
Üretici döngüyü enerjiyi arttırmak istediğimiz yerlerde kullanarak dengeyi sağlayabiliriz. Örneğin ateş enerjisini arttırmak istiyorsak bu ihtiyacımızı karşılamak için ahşap elementi kullanarak ateşi besleyebiliriz. Veya ahşabı hatırlatacak objeler, renkler ve şekiller ile uyumu arttırabiliriz.
• Elementlerin yıpratıcı döngüsü:Ateş metali eritir., metal ağacı keser, ağaç toprağı tüketir, toprak suyu emer, su ateşi söndürür.
Öğelerin bir arada yıpratıcı döngüde çarpıştığı zaman ise yok edici çevrim ortaya çıkar. Yok edici çevrim; kazalar, iş kaybı, hastalık, fırsatların kaçması, başarısızlık, ilişkilerde sorunlar ve mali problemler ile sonuçlanabilir. Bu yaşamda birşeylerin yanlış gitmekte olduğunun göstergesidir.
Yok edici döngü esnasında çok fazla bulunan elementi dengelemek içinde üretici döngüye uyguladığımız yöntemi uygulayarak yıkıcı enerjiyi kesebiliriz. Örneğin ateş enerjisini azaltmak yada dengelemek istiyorsak su elementinden faydalanabiliriz.


alıntı- indigo dergisi

serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.06.12, 19:24   #4
Uzman geveze
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 536
Mesajlar: 8,532
Konuları: 1341
Standart Cevap: FENG SHUİ ANA ÖZELLİKLER..Feng Shui’nin Temel Prensipleri 2
Bagua ve Kua Sayılarımız
BaGua anlam olarak sekiz alan demektir. Bagua haritası, yaşamın çeşitli görünüşlerini anlatmak için kullanılan en değerli alettir. BaGua haritasi enerjileri dünyamıza nasıl uyarlayacağımıza yardımcı olur. Haritada, merkezi alanı saran 8 kısım vardır ve bu 8 kısım bir sekizgen ile gösterilir. Pusuladaki gibi 4 temel yön ve 4 ara yön ile ifade edilir.
Hayatta birçok beklentimiz vardır ve bu beklentilerimiz bagua da yönler ile ifade edilmiştir. Her biri yaşamımızın farklı bir görüşüne uyan, kariyer, bilgi – kişisel gelişim, aile – sağlık, aşk – evlilik, çocuklar – yaratıcılık, klavuzlar(yardımcı insanlar), refahlık – zenginlik, ün – şöhret olarak toplam 8 yönden oluşmaktadır.


Uygulamada daha kolay kullanım için bagua’nın (sekizgen’in) köşelerini uzatırız. Böylelikle ortaya bir kare çıkar ve bu kareyi de dokuz eşit kısıma böleriz...İyi veya kötü, yaşamımızı etkileyecek her alanımızı kuşatan, biri merkez toplam 9 alan ortaya çıkar. İlk bakışta pencereleri olan bir oyun tahtasına benzer. Bagua’nın aldatıcı bir şekilde basit bir görünüşü olmasına rağmen daha iyi bir yaşama sahip olmak için dilediğimiz bütün değişiklikler için güçlü bir tablodur.
Her boşluğun bir baguası vardır. Bagua haritası, 9 kısım ile yaşayacak olduğumuz arsalara, evlere, evin iç odaları ve işyerleri’ne hatta masalarımıza bile uygulayabileceğimiz anahtar noktaları ortaya çıkarır.

Siyah şapka okulu’na göre, bagua kullanımında kapılar dikkate alınır. Bu kapılar binalar ve iş yerleri için ana kapı baz alınarak, odalara uygulanacak ise oda’nın kapısı baz alınarak uygulanır. Kuzey yönü kapı ile aynı hizzaya getirilir. Diğer mekanlarda da bu durum aynı gibi izlenim verir. Fakat pusulayı baz aldığımızda bu durum farklılaşır. Bundan dolayı pusula okulunda her mekanın kendi kua’sı baz alınarak çalışılır. Ancak böylesi bir çalışmada yönleri daha doğru belirlemek mümkün olabilir.
İlk olarak hayatımızda bir problem varsa, neyin baskı yaptığını belirlemeli ve işe önceliklerimizi kararlaştırdıktan sonra başlamalıyız.
Ardından evin planına göre pusula yönlerini belirlemeliyiz.. Kua numalarımızla birlikte ortak çalışarak artık hayatımız da yolunda gitmeyen veya öne çıkartmak istediğimiz alanlar ile çalışabiliriz..

alıntı-indigo dergisi

serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.06.12, 19:27   #5
Uzman geveze
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 536
Mesajlar: 8,532
Konuları: 1341
Standart Cevap: FENG SHUİ ANA ÖZELLİKLER..Feng Shui’yi anlamak için ilk olarak renklerin hangi kategorilere nasıl yerleştirildiğini anlamak gerekir. Her renk belirli nitelikler ve çeşitli unsurlar içerir. Bunlar Yin ve Yang’ın kategorileri ve her rengin beş Feng Shui öğesi mevcuttur. Bunlar ateş, toprak, metal, su ve ağaç dır.
Ateş: Tutku ve yüksek enerjiyi tanımlar. Başarı için destek anlamını taşır. Son sürat ile etki eder. Ateş öğesinin renkleri kırmızı, turuncu, mor, pembe ve sarıdır.

Toprak: Gıda ve kararlılığın öğesidir. Gıda, kararlılık ve ilişkilerde korumayı sağlama amaçlı kullanılır. Renkleri hafif sarı ve bejdir.


Metal: Açıklık ve kesinliğin öğesidir. Metal renkleri gri ve beyazdır.


Su: Rahatlığın, bolluk ve tazeliğin öğesidir. Mekanlara açık ve canlandırıcı enerjiyi getirir. Renkleri mavi ve siyahtır.


Tahta: Sağlık ve canlılığı temsil eder. Öğesi ise iyileştirme için kullanılır. Renkleri ise kahverengi ve yeşildir.
Bagua gayelerine baktığımızda her alan bir renk ile temsil ediliyor şöyle ki;
Bilgi-Mavi,

Sağlık–Sarı,

Çocuklar–Beyaz,

İlişkiler–Pembe,

Ün ve şöhret–Kırmızı,

Aile-Yeşil,

Zenginlik–Mor,

Kariyer–Siyah,

Arkadaşlar ve yardımcılar–Gri.
Feng Shui ye göre Yin renkleri iyileşme ve rahatlama sağlar. Yang renkleri ise coşku, pozitiflik ve motive olmayı sağlamak amaçlı hareket için kullanılır. En önemli Yin rengi Yeşil ve Mavidir. En önemli Yang renkleri ise Sarı ve Kırmızı dır.

serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.06.12, 19:33   #6
Uzman geveze
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 536
Mesajlar: 8,532
Konuları: 1341
Standart Cevap: FENG SHUİ ANA ÖZELLİKLER..Mavi (Yin): Sakin ve dinlendirici bir renktir. Rahatlatarak şifa ve sevgiyi yansıtır. Sinir bozukluğu ile uykusuzluk çekenler ve hiperaktif çocuklar için kullanılabilir. Feng Shui de bu rengin büyük önemi vardır. Mavi barış ve güven duygusu yaratır. Denizlerin ve gökyüzünün rengidir. Denizler ve gökyüzü yüceliği temsil eder. Bununla birlikte akıl ve bilgelik rengidir. Yatak odalarında kullanılabilir. Mutfaklarda ise kilo vermek için uygulanabilir.

Siyah (Yin):
Siyah renk kariyeri, parasal durumu, geliri simgeler. Duygusal korunma, güç ve otoritenin rengidir. Her ne kadarki asilliğin rengi olsa bile batı dünyasında genellikle üzüntü ve yas için kullanılır. İyi bir çağrışımı olmaması ile birlikte gece hayatında giyim tarzı olarak vaz geçilmez bir renktir. Siyahın bulunduğu ortamda bulunmak kasvetli gelebilir. Çocukların odasında kullanılmaması gerekir. Depresyona sebebiyet verebilir.


Yeşil(Yin): Dengenin, özveri ve sevginin rengidir. Uyuma ve huzura teşvik eder. Yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Doğayı simgelemesi nedeniyle tazeliği ve yaşama bağlılığı arttırır. Batıda paranın ve gücün rengi olarak anılır. İş ortamlarında yeşil rengi güveni sağlar. Kaslar, kemikler ve psikolojik durumlar üzerinde etkisi büyüktür. Evlerde yeşil bitkilerin ve rengin kullanımı hastalarda iyileşmeyi hızlandırır. Yatak odalarında ise yeşil çiçekli bitkiler kullanılmamalıdır. Sadece hastaların yatak odalarında kullanılmalıdır.


Mor(Yin): Fiziksel ve ruhsal şifanın, iç güdünün rengidir. Ruhsal bilinç ile ortaklık etmek için mükemmel bir renktir. Sanatı ve güzelliği temsil eder. Manevi gücü ve yaratıcılığı arttırır. Feng Shui de zenginlik alanının rengidir. Mor kullanarak ruhsal denge artırılabilinir aşırıya kaçıldığında ise öfke ve sinirlilik halini ortaya çıkartır.

Gri(Yin): Zarif, tarafsız bir renktir. Zor bir renktir aslında. Gelenekçi, zoru seven, dışa kapanıklık getiren, muhafazakarlık ve güvenirlik sağlar. Hızlı değişim dönüşüm yaratır. Gümüş Gri’si ise gerçeği arama ve romantizmi tetikler. Yin ve kadındır. Zerafetlik, modernlik ve zenginlik verir. Beyni, aklı, yaşlıları, eskiyi de temsil eder. Feng Shui de arkadaşlar, yardımcılar ve destekçilerin alanıdır. Metal elementine ait bir renk olduğu için sadece bagua alanında küçük ayrıntılar ile aktif etmek için kullanılması önerilir. Yoğun olarak kullanılan Gri renk karmaşa ve sıkıcı bir ruh haline dönüştürür.
Pembe(Yin): Aşkı, hayalgücünü, saflığı, yaşam enerjisini, yardımseverliği, uyumu arttırır. Sakinlik verir. Neşe ve ahenk yaratır. Saldırganlığı, sinirliliği, aşırı endişeyi kaldırır. Çocuk odalarında kullanılması çocuklarda sakinlik verir uykuya kolay dalmalarını sağlar. Rahat hissettiren ve uyum sağlamayı kolaylaştıran bir renk olması nedeni ile oturma odalarında yada yatak odalarında kullanılabilir. Feng Shui de ilişkileri canlandırma, romantizmi arttırma alanında kullanılır.

Sarı(Yang): Sıcaklık, hareket, neşe ve dostluğu temsil eder. Umutsuzluğu ortadan kaldırır. Hastalar için kullanılabilir. Görev ve sorumluluğu arttırmayı sağlar. Ofis ve eğitim alanında kullanılabilir. Kas ve sinir sistemlerini harekete geçirir. Zihni uyarır. Çocukların öğrenme kapasitesi geliştirmek için sarı kullanılabilir. Yalnız uzun süre yoğun sarı renge maruz kalma gerginliğe sebep olabilir.

Kırmızı(Yang): Gözün ilk olarak algılayacağı renktir. Canlılığı ve cazibeyi temsil eder. Adrenalin salgısını arttırarak fiziksel olarak uyarır. İştahı açar. Saldırgan tarafı uyarır. Uzak doğuda şansın rengidir. Gelinler kırmızı giyindirilir. Yeni yılda kırmızı zarf yada paketin içinde hediyeler verilir. Kilo ile ilgili problem var ise mutfakta Kırmızı renk kullanılırken dikkatli olunmasında yarar var.

Beyaz(Yang): Denge, güven ve saflığı temsil ettiği gibi aynı zamanda barışın rengidir. Uzak doğuda cenaze törenlerinde kullanılır. Matemin ve kutsallığın rengidir. Batıda ise mutluluğun, saflığın, özgürlüğün ve temizliğin rengidir. Kullanıldığı alanda ışığı arttırır, parlaklık ve canlılık verir. Dekorasyonda çok fazla beyaz rengin kullanımı rahatsızlık yaratır.

Turuncu(Yang):
Konsantrasyonu güçlendirir. Sosyalleşmeyi sağlar. Bir amaç duygusu vermek için motive olmak amaçlı kullanılabilir. Gücün ve dayanıklılığın rengidir... Aynı zamanda Kırmızı rengin sahip olduğu özellikleride barındırır. Kırmızıdan daha kolay kullanılabilir. İştah açıcı özelliğe sahiptir.

Not: Doğru Feng Shui için Kua sayınıza ve mekan yönlerinin alanlarına göre uygulama yapılması gerekir.

alıntı

serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.06.12, 19:42   #7
Uzman geveze
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 536
Mesajlar: 8,532
Konuları: 1341
Standart Cevap: FENG SHUİ ANA ÖZELLİKLER..
Kua Sayılarımız

Şimdiye kadar chi enerjisi, yin&yang, 5 element teorisi, bagua yön haritasından ve hayatımıza etki eden alanlardan bahsettik. Tüm bu olup bitenlerin başına dönecek olursak feng shui uygulamak için bu öğretileri bilmemiz gerek. Yaşantımızdaki hangi alanları iyileştirmek ve ön plana çıkartmak istediğimize karar verdikten sonraki ilk aşamamız, kua sayımızı bilmektir.
Kua sayıları herkesin kendisine özel yönlerini bulabilmesini sağlar. Kişinin doğum tarihine göre hesaplanarak bulunan kua sayıları sayesinde, şanslı ve şanssız yönlerimiz ortaya çıkar. Bu durum her kişiye göre değişiklik gösterir.
Doğum tarihlerimizden yola çıkarak yapılan hesaplamada 1 Ocak ve 20 Şubat aralığı hesaplanırken özel bir sistem izlenmektedir. Türkiye’ de (Milladi takvime göre) yeni yıl 1 Ocak ile başlamakta iken, Çinliler’de (Lunisolar takvimine göre) yeni yıl 1 Ocak ve 20 Şubat aralığındaki bir güne denk gelmektedir. Doğdukları tarihi de o seneki yılın başlangıç tarihini bir feng shui uzmanına danışarak veya internetten lunisolar takvimini araştırarak bulabilirler.
Hesaplama yapılır iken ;
1 Ocak – 20 Şubat aralığı doğumlular bir önceki senenin yılını baz alarak hesaplama yapmalıdırlar.
Doğum tarihi hesaplama işlemi 1 Ocak – 20 Şubat aralığı sonrası için;

Erkekler ortaya çıkan sayıyı 10’dan çıkararak kua numaralarını bulabilirler.
Kadınlar ise ortaya çıkan sayıya 5 ekleyerek kua numaralarını bulabilirler.Örnek:
1965 de doğan bir kişi için
6+5=11 (Bu durum sayıda tek rakama düşene kadar devam ettirilir)
1+1=2

Erkek ise (çıkan sayıyı 10’dan çıkararak) 10-2=8 Kua sayısı
Kadın ise (ortaya çıkan sayıya 5 ekleyerek) 5+2=7 Kua sayısı

Eğer kua sayısı ‘5’ çıkar ise bu özel bir sayıdır ve merkezi temsil eder. Her yönden etki almışlardır. Bayanlar 8, erkekler 2 numaralı kua açıklamasını okumalıdırlar.
Kua sayılarında iki tür grup vardır. Doğu grubu ve Batı grubu.

Doğu evleri: Li, Kan, Chen, Tsun
Doğu Grubu: Yang
Kua sayıları: 1,3,4,9


Batı evleri: Chien, Kun, Ken, Dui
Batı grubu: Yin
Kua sayıları: 2,6,7,8

Trigram ve Anlamları

Kan
Kan derin su anlamına gelir. Yağmurlardan esinlenilerek yola çıkılmıştır. Yağmurların yukarıdan aşağıya doğru indiği varsayılarak trigramda en tepe noktada konumlandırılmıştır. Yeri Kuzey alanıdır ve Kariyer alanımızı etkiler.
Yönü: Kuzey
Pusula yeri: 337.5 ile 22.5 aralığı
Elementi: Su
Rengi: Mavi ve siyah
Alanı: Kariyer
Aile ilişkisi: Ortanca oğlanKen
Ken dağ anlamına gelir. Akıllılık alanıdır. Yeri Kuzeydoğu yönüdür. Bilgi ve kişisel gelişim alanımızı etkiler.
Yönü: Kuzeydoğu
Pusula yeri: 22.5 ile 67.5 aralığı
Elementi: Toprak
Rengi: Yeşil ve tonları
Alanı: Bilgi ve büyüme, kişisel gelişim
Aile ilişkisi: Küçük oğlanJen (Chein)
Jen (Chein) yıldırımın gücü anlamını taşır. Yeri Doğu yönüdür. Yakın ilişkilerimizi ve sağlığımızı etkiler.
Yönü: Doğu
Pusula yeri: 67.5 ile 112.5 aralığı
Elementi: Ahşap (tahta)
Rengi: Kahverengi ve yeşil
Alanı: Sağlık ve aile
Aile ilişkisi: Büyük oğlan


Hsun (Xsun, Sun)
Hsun (Xsun, Sun) rüzgarın gücü anlamını taşır. Yeri Güneydoğu yönüdür. Refah ve zenginlik alanımızı etkiler.
Yönü: Güneydoğu
Pusula yeri: 112.5 ile 157.5 aralığı
Elementi: Ahşap (tahta)
Rengi: Kahverengi ve yeşil
Alanı: Zenginlik
Aile ilişkisi: Büyük kızLi
Li yakıcı ateş anlamına gelir. Yeri Güney yönüdür. Ün ve saygınlık alanımızı etkiler.

Yönü: Güney
Pusula yeri: 157.5 ile 202.5 aralığı
Elementi: Ateş
Rengi: Kırmızı, turuncu, mor
Alanı: Ün, şöhret, saygınlık
Aile ilişkisi: Ortanca kızKun
Kun büyük toprak yada dünya olarak kabullenici toprak anlamına gelir. Yeri Güneybatı yönüdür. Bagua da ilişki alanımızı etkiler.
Yönü: Güneybatı
Pusula yeri: 202.5 ile 247.5 aralığı
Elementi: Toprak
Rengi: Açık sarı, pembe, beyaz, kırmızı
Alanı: Aşk ve evlilik
Aile ilişkisi: Anne


Dui (Tui)
Dui (Tui) neşeli göl anlamına gelir. Yeri Batı yönüdür. Yaratıcılık, sanatsal faaliyetler ve çocuklar ile ilgili alanımızı etkiler.

Yönü: Batı
Pusula yeri: 247.5 ile 292.5 aralığı
Elementi: Metal
Rengi: Beyaz ve gri
Alanı: Çocuklar ve yaratıcılık
Aile ilişkisi: Küçük kızChien (Qian)
Chien (Qian) cennet anlamına gelir. Yeri Kuzeybatı yönüdür. Hayatımızda bize destekçi olan insanları temsil eder.

Yönü: Kuzeybatı
Pusula yeri: 292.5 ile 337.5 aralığı
Elementi: Metal
Rengi: Beyaz ve gri
Alanı: Yardımcı insanlar ve destekçiler
Aile ilişkisi: Babaalıntı

serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.06.12, 01:31   #8
Uzman geveze
birnefes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 951
Mesajlar: 2,527
Konuları: 52
Standart Cevap: FENG SHUİ ANA ÖZELLİKLER..Serpil Gercekten harikasin tesekkur ederim guzel bilgilerin icin .Bazi islemleri daha iyi anlamami sagladi gercekten tesekkur ederim arkadasim

birnefes isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.06.12, 02:06   #9
Uzman geveze
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 536
Mesajlar: 8,532
Konuları: 1341
Standart Cevap: FENG SHUİ ANA ÖZELLİKLER..Alıntı:
birnefes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Serpil Gercekten harikasin tesekkur ederim guzel bilgilerin icin .Bazi islemleri daha iyi anlamami sagladi gercekten tesekkur ederim arkadasim
Okuduğun için ben teşekkür ederim.. Faydalı olduysa ne mutlu bana :))

serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.06.12, 02:12   #10
Uzman geveze
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye Numarası: 536
Mesajlar: 8,532
Konuları: 1341
Standart Cevap: FENG SHUİ ANA ÖZELLİKLER..Feng Shui'ye Göre Mekan Planı
Ev Seçimi


Feng shui açısından en iyi biçimli evler kare ya da dikdörtgen olanlardır.
Evin pencereleri dikdörtgen olup dışa açılmalıdır.
Evdeki her kapıya karşılık en fazla üç pencere olmalıdır.
Odalar evin geri kalanıyla orantılı olmalıdır.
Oturma odaları yatak odalarından daha geniş olmalı, yemek odasından ya da mutfaktan daha yüksek seviyede olmamalıdır.

Giriş Kapısı

Kapı geniş olmalı, aydınlık, hoş görünüşlü bir yere açılmalıdır.
Giriş kapısının karşısında ayna olmamalı. Çünkü içeriye giren enerji aynadan yansıyarak tekrar dışarı çıkacaktır.
Giriş kapısının karşısında tuvalet, merdiven veya başka bir kapı olmamalı.
İç kapılar aynı boyutlarda olmalıdır.
Evin bir arka kapısı olmalıdır.

Çalışma Odası

Çalışma odası koridor sonunda olmamalı.
Eşyalar rahat, oda yeterince aydınlık olmalıdır.
Otururken arkanızı duvara verin, sırtınızı sağlam yere dayayın.
Arkanızda pencere olmamalı, Eğer varsa kalın perde veya jaluzi ile devamlı kapalı tutmalısınız.
Resimler, özellikle de dağ, göl, ırmak resimleri yaratıcılığı artırır ve esin sağlar.
Çiçekleri odanızın güneydoğu tarafına yerleştirin. Yapma çiçek kullanabilirsiniz; ama kurutulmuş çiçek kullanmaktan kaçının.
Bilgisayarınızı, telefonunuzu ve hesap makinenizi batı ya da kuzeybatı yönüne yerleştirin.
Hafif sesli bir müzikle çalışın. Müzik enerji demektir.

Mutfak

Mutfak kapısı tuvalet kapısı karşısında olmamalı.
Mutfak iyi aydınlatılmış, geniş ve havadar olmalıdır.
Ateş elementini temsil eden ocak veya fırın; su elementini temsil eden lavabo, buzdolabı ve bulaşık makineleri ile yan yana veya karşılıklı olmamalıdır. Ateş ve su kesinlikle karşı karşıya gelmemelidir. Lavabo(su) ve Ocak(ateş) yan yana yok edici döngüdür.
Ocak ön kapıya, tuvalet kapısına ve ana yatak odası kapısına bakmamalıdır.
Yemek pişirirken arkanız mutfak kapısına dönük pozisyonda olmamalı.

Yemek Odası

Mutfağın yakınında ancak ön kapının uzağında bulunmalıdır. Tuvalet kapısı karşısında olmamalıdır.
Ahşap ya da ahşap metal karışımı masalar kullanılmalıdır. Cam ya da mermer üstlü masalardan sakınmalı.
Yemek masasının bulunduğu duvara asılan ayna bereketinizi arttıracaktır.

Oturma Odası

Pencerelerinden güneş ışığı almalıdır.
Mobilyalarda düz hatlar tercih edilmeli.
Oturma odasında kirişler açıkta olmamalıdır.
İçinde su bulunan araç gereçleri veya resimleri arkanıza almayın. Yüzünüz hep onlara bakmalı.
Odanızı renkli resimler, bitkiler ve parlak ışıklarla süsleyin.
Çiçekleri odanızın güneydoğu tarafına yerleştirin. Yapma çiçek kullanabilirsiniz; ama, kurutulmuş çiçek kullanmaktan kaçının.

Yatak Odası

Yatak odanızın rengi sıcak ve sakin olmalı.
Yatağın yeri çok önemlidir; İdeali, yatağı kapının çaprazındaki köşeye yerleştirmektir.
Yatak açıkta bir kirişin altında durmamalıdır. Yatağın başı bir duvara dayanmalıdır.
Yatak bir aynaya bakmamalıdır.
Yatak odanızda TV, müzik seti, bilgisayar gibi elektronik aletleri bulundurmayın. Çünkü bu tip aletler elektromanyetik enerjiyi yansıtır ve sağlığınız için zararlıdır.

Tuvalet ve Banyo

Tuvalet ve Banyo ön kapıdan görülmemeli, yatak ile aynı duvarı paylaşmamalı, Oturma odası ve Yemek odası karşısında olmamalıdır.
Tuvalet çok büyük olmamalıdır. Tuvalet ve banyo bir aradaysa, bir duvarla ayırın.
Banyoda ayna kullanmak yararlıdır.
Akvaryumlar tuvalet yanına yerleştirilmemeli, sifonu çektiğiniz zaman bütün bereketiniz gidecektir.

serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
KISA KISA FENG SHUİ serpil Feng Shui 25 29.09.15 19:22
İŞTE BAŞARI İÇİN FENG SHUİ.. serpil Feng Shui 3 15.08.13 19:09
FENG SHUİ ÜZERİNE SÖYLEŞİ... serpil Feng Shui 1 22.03.12 11:40
Feng Shui ve ev ışığadoğru Feng Shui 1 05.04.10 22:31
Nedir Feng Shui? SAFİR Feng Shui 1 28.12.09 18:20


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


SEO by vBSEO 3.6.0