GevezeCene.Com Gevezelerin Buluştuğu Yer..

GevezeCene.Com Gevezelerin Buluştuğu Yer.. (http://www.gevezecene.com/)
-   Kuşlar (http://www.gevezecene.com/kuslar/)
-   -   Zebra İspinozu (http://www.gevezecene.com/kuslar/7282-zebra-ispinozu.html)

su masalı 12.12.12 20:09

Zebra İspinozu
 
Temel Özellikleri
Yeni başlayanlar için ideal bir kuştur. Gerçi tecrübeli kuşbaz ve sergiciler de yoğun ilgi göstermektedirler. Bu kuşlar, çalışkan birer ebeveyn olduğundan üretilme ve yetişrilmesi kolaydır. Zebra ispinozlarının geniş bir renk yelpazeleri ve tepelikli formları da vardır; bu özellikleri onları tecrübeli kuşçular arasında popüler yapar. Sergilerde genellikle çiftler halinde sergilenir.

Beslenme ve Barınma
Özellikle üreme mevsiminde, tohumluk otlar ve kuş otu gibi yeşil gıdalar ve yumuşak gıdalarla zengileştirilmiş sade kanarya yemi ve akdarı karışımı verilmesi önerilir. Zebra ispinozları grup halinde 1.8m uzunluğundaki küçük bir dış kuşhanede barındırılabilirler. Eğer iklim değişken ise kış aylarında ısıtma ve ışıklandırma sağlanmalıdır. Bir çifti üreme kafesi içinde de tutabilirsiniz.

Üreme
İster sepet, ister kutu verin, bu kuşlar zamanı gelince yuvalarlar. Bir seferde 5 ya da daha fazla yavru yaparlar. Bu genç kuşlarının kendileri de 9. aydan sonra üremeye başlarlar. Dişi kuş kuluçkaya yattığında yuvadan uzak durun ve sadece iyi parçalnmış yeşil gıda verin. Aksi takdirde yumurtalar kaybedilebilir.

Mutasyonlar
Zebra ispinozunun açık kahve, kestane kanatlı beyaz, gümüş ve krem rengi mutasayonları vardır. Kolayca üretilir ve çoğu yaygındır.


ALINTI

serpil 12.12.12 21:01

Cevap: Zebra İspinozu
 
http://photogallery.canberrabirds.or...bra_s_Dabb.jpg


Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Protected by vBulletinVbulletinCenter.Com